دیدار اعضای هیئت‌مدیره موسسه حیات پاک اشکذر با مدیرعامل شرکت فولاد آلیاژی ایران

در این دیدار اعضای هیئت‌مدیره حیات پاک اشکذر ضمن تشریح دلایل تاسیس این موسسه؛ بخشی از درخواست‌ها و انتظارات شهروندان شهرستان اشکذر از شرکت فولاد آلیاژی ایران مدیرعامل این شرکت منعکس شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی موسسه حامیان حیات پاک اشکذر،در این دیدار علیرضا چایچی ضمن استقبال از تاسیس این موسسه مردم نهاد بر هرگونه همکاری شرکت فولاد آلیاژی ایران تاکید کرد و گفت: برای شرکت فولاد آلیاژی ایران نیز محیط زیست و حفظ سلامت جان مردم جزء دغدغه‌ها به حساب می‌آید و این مهم در اولویت قرار دارد‌ و بر اساس همین دغدغه این این شرکت ۸ درصد از سرمایه خود را در راستای محیط زیست و جلوگیری از انتشار آلاینده‌ها هزینه کرده است.
وی تاکید کرد: شرکت فولاد آلیاژی ایران تعهد قانونی خود؛ مبنی بر ایجاد فضای سبز داخل شرکت را به طور کامل انجام داده است و در رابطه با ایجاد فضای سبز بیرون از شرکت فولاد آلیاژی نیز قول مساعدت می دهد.
مدیر عامل شرکت فولاد آلیاژی ایران با تاکید بر این نکته که؛ این شرکت با استفاده از سیستم چرخش آب که از سیستم‌های به روز در دنیا میباشد؛ مصرف آب در تهیه فولاد را به حداقل رسانده است؛ گفت: در رابطه با آبیاری فضای سبز داخل شرکت نیز؛ با آبیاری قطره‌ای هوشمند و استفاده از پس‌آب در آبیاری‌های فضای سبز سعی شده است تا با استفاده از فنون و سیستم روز دنیا؛ مصرف آب را به حداقل ممکن برسانیم.
وی تاکید کرد: عمده سهام این شرکت متعلق به سهام عدالت و بخشی نیز متعلق  به صندوق بازنشستگی کشور است.

در این دیدار همچنین علی‌اکبر کاظمی ضمن تشریح روند و اهداف تاسیس موسسه حیات پاک اشکذر به برخی مشکلات و معضلات زیست‌محیطی در شهرستان اشکذر اشاره کرد.
نماینده سابق شورای شهر اشکذر هدف این موسسه مردم‌نهاد را همراهی و همکاری با صنایع فعال در شهرستان اشکذر برشمرد و با اشاره به تصمیم‌گیری‌های بعضا غیر کارشناسی در سطوح مختلف مدیریتی گفت: متاسفانه شاهد هستیم که در استان یزد بیش از ۲۰۰ هزار نفر در استان مهاجر داریم که ۸۰ هزار نفر از آن‌ها نیروی کار ساده هستند و قطعا این رویه می‌تواند اثرات منفی روی فرهنگ استان داشته باشد.
کاظمی‌ استقرار صنایع بالادستی در منطقه شهرک فولاد آلیاژی و ایجاد آلایندگی‌های متعدد را برای شرکت فولاد آلیاژی ایران نامناسب خواند و افزود: این مجاورت موجب شده تا آلایندگی شرکت‌های فولاد آلیاژی هم‌جوار و نیز شرکت‌ها و نیروگاه‌های برق به‌حساب شرکت فولاد آلیاژی ایران نوشته شود.
عضو هیئت‌مدیره موسسه حیات پاک اشکذر با تشریح آزمایش بارندگی‌های عید نوروز و آزمایش آب باران در آزمایشگاه دانشگاه آزاد اسلامی یزد و تاکید این آزمایشگاه مبنی بر وجود سولفید بسیار بالا در آب باران شهرستان اشکذر گفت: با تمام مشکلات زیست‌محیطی و زیان‌هایی که به بخش کشاورزی و سایر بخش‌ها از سوی صنایع آلاینده در سطح شهرستان ایجادشده است اما؛ در صورت انجام بخشی از مسئولیت‌های اجتماعی صاحبان صنایع در این شهرستان شاید بتوان روی برخی از این مشکلات چشم‌پوشی کرد؛ اما تحمل این معضلات زمانی سخت می‌شود که ما شاهد بی‌تفاوتی صاحبان این صنایع در انجام تکالیف قانونی و مسئولیت‌های اجتماعی‌شان هستیم.
وی به تغییر قانون ارزش‌افزوده در قانون برنامه ششم توسعه اشاره و تاکید کرد: با تغییر این قانون سهم سرانه شهرستان اشکذر به‌شدت کاهش‌یافته است که امیدواریم با انجام مسئولیت‌های اجتماعی صاحبان صنایع در این شهرستان ازجمله فولاد آلیاژی ایران این کاهش جبران شود.
کاظمی با یادآوری صورت‌جلسه تنظیم‌شده بین فولاد آلیاژی ایران و فرمانداری شهرستان اشکذر و بازخوانی مفاد این صورت‌جلسه بر انجام تکالیف محوله به این شرکت بر انجام مسئولیت‌های اجتماعی این شرکت تاکید کرد.
وی از بومی نبودن اعضای هیئت‌مدیره این شرکت و عدم شفافیت دفع زباله‌های این شرکت انتقاد کرد و گفت: انتظار ما انجام مسئولیت‌های اجتماعی توسط این شرکت و آگاهی و شفافیت از انجام این مسئولیت‌ها است و امیدواریم با تحقق این خواسته‌ها بتوانیم در کنار هم به پیشبرد امور بپردازیم.
در ادامه این دیدار؛ محمدحسن طالبیان مدیرعامل موسسه حامیان حیات پاک اشکذر با یادآوری ارتقاء بخش اشکذر به شهرستان اشکذر و واگذاری شهرک صنعتی جهان‌آباد به شهرستان میبد و الحاق بخش خضرآباد به شهرستان اشکذر در سال ۱۳۷۶ مهم‌ترین توجیه این تغییر تقسیمات کشوری را وجود شرکت فولاد آلیاژی و مزایای این شرکت برای شهرستان اشکذر خواند و گفت: بیش از ۴۵۰ واحد صنعتی در جهان‌آباد فعال هستند که با انجام بخشی از مسئولیت اجتماعی‌شان می‌توانست تحولی در زمینه‌های مختلف فرهنگی_ اجتماعی ایجاد کند.
وی با اشاره به مخالفت مردم با توسعه پروژه یزد یک از راه‌های مختلف، تاسیس این موسسه را در راستای پیشنهاد دکتر طالبی استاندار یزد؛ که در آن زمان معاون سیاسی امنیتی استاندار بود؛ دانست و تاکید کرد: در این شهر ۴ حلقه قنات فعال بودند و عمده درآمد مردم این شهرستان از راه کشاورزی بوده است.
محمدحسن طالبیان بر این جمله دکتر اسلامی ندوشن که در جلد دوم کتاب روزها آورده است: یا ذائقه من جرم‌گرفته است، یا واقعیت این است که در هیچ کجای دنیا انگور به لطافت و خوش‌مزگی انگور کماری اشکذر نخوردم مگر یکبار در شهر هرات افغانستان، تاکید کرد: امروزه اما شهرستان اشکذر محصور در صنایع آلاینده شده است و واقعیت این است که این شهرستان ظرفیت و تحمل توسعه صنایع و یا یزد یک را ندارد.
وی تاکید کرد: گرچه ۲۰ سال پیش اشتباهی صورت گرفته اما مهم‌ترین دلیل مخالفت ما با توسعه یزد یک قرار گرفتن آن بر روی مهم‌ترین سفره آب زیرزمینی استان و نیز قرار گرفتن این صنایع در مسیر بادهای غالب و نیز مصوبه سال قبل شورای تامین استان در خصوص عدم استقرار صنایع آلاینده و پر آبخواه در پهنه دشت یزد- اردکان است.
مدیرعامل موسسه حامیان حیات پاک اشکذر با یادآوری مشکلات کم‌آبی استان و ضمن استقبال از رونق صنایع پاک و کم آبخواه تاکید کرد: ما وظیفه‌داریم تا صدای مخالفت مردم در جهت توسعه صنایع را به صاحبان صنایع برسانیم.

وی با تاکید بر بکار گرفته شدن نیروهای غیربومی و تاثیرات منفی آن‌ها بر فرهنگ شهرستان اشکذر تاکید و اضافه کرد: یکی از مفاد صورت‌جلسه نامبرده تاکید دارد بر جذب نیروهای بومی از سوی این شرکت و ما انتظار داریم در سال جاری شاهد جذب نیروهای بومی بیشتر از سوی این شرکت باشیم.
طالبیان تاکید: صنایع مستقر در بالادست شرکت فولاد آلیاژی ایران با ایجاد آلایندگی‌های زیاد موجب بدنام شدن این شرکت شده‌اند که از مدیرعامل این شرکت خواهش داریم در راستای اصلاح رفتار این شرکت‌ها به‌ویژه شرکت‌های تولید برق (توانیر) برآیند و یا چنانچه اقداماتی در این راستا داشته‌اند؛ گزارش آن‌ها به رسانه‌های شهرستان اشکذر جهت انعکاس به شهروندان ارائه دهند.
در ادامه وی با یادآوری گفته‌های موسوی نماینده استان یزد در مجلس شورای اسلامی برای تکمیل چرخه فولاد آلیاژی، نگرانی مردم اشکذر مبنی بر توسعه و تاسیس فولاد آلیاژی و ایجاد یزد ۲، ۳ و غیره را ابراز داشت و بر احداث و توسعه پارک جنگلی بزرگ در حومه شرکت فولاد آلیاژی ایران تاکید کرد.
علیرضا پیشداد عضو هیئت‌مدیره موسسه حیات پاک اشکذر نیز در این جلسه با تشریح اهداف و برنامه‌های تاسیس این موسسه به اصل پنجاهم قانون اساسی که مبنای تشکیل سازمان محیط‌زیست است و قانون شهروندی که توسط رئیس‌جمهور ابلاغ‌شده است اشاره و تاکید کرد: کلیه فعالیت‌های این موسسه بر مبنای وجود «حق داشتن محیط‌زیست سالم برای شهروندان» قرارگرفته است و این محدود به شهرستان اشکذر نمی‌شود و در برابر کل شهروندان استان یزد خود را مسئول دانسته و در همین راستا با موسسه‌های دیگر نیز همکاری داریم.
وی مهم‌ترین عامل برای تاسیس این موسسه را درخواست‌های مردمی ذکر کرد و گفت: در آینده نزدیک توماری بزرگ با امضای مردم تهیه می‌گردد که این تومار مبنای کار این موسسه قرار می‌گیرد.
پیشداد با ابراز خرسندی از بومی بودن مدیرعامل این شرکت بر حمله‌های متعدد به خط آب انتقالی تاکید کرد و گفت: بی‌شک ما جنگ آب را در پیش داریم و در این رویداد بازنده کسی است که آب نداشته باشد و خلاف آمایش عمل کند و در دشت یزد – اردکان کارخانه‌ها و صنایع پرآب خواه را مستقر کند.
وی با یادآوری آمار بارندگی ۴۰ سال اخیر استقرار این صنایع در دشت یزد را خلاف توصیه‌های سند آمایش خواند و تاکید کرد: وقتی میران بارندگی ۴۰ سال اخیر کمتر از ۶۰ میلی‌متر بوده است؛ چرا باید واحد یزد یک با تولید ۷۰۰ هزار تن فولاد در سال؛ در این منطقه تاسیس شود؟ و آیا تولید این میزان تولید؛ به چه مقدار آب نیازمند است؟ و تولید این میزان تولید حتما آلایندگی دارد.
عضو شورای شهر اشکذر با اشاره به گزارش عملکرد ارائه‌شده از سوی این شرکت و تاکید این گزارش بر توسعه هم‌جوار و تولید ۷۰۰ هزار تن فولاد و واحد ریختگی و کارخانه تولید لوله بدون درز به میزان ۵۲۵ هزار تن را نگران‌کننده خواند.
وی از عدم همکاری این شرکت در بازدید‌های سرزده قانونی و تاکید شده در صورت‌جلسه بین این شرکت و استانداری یزد گلایه کرد و گفت: چگونه ممکن است درحالی‌که کارخانه‌ای هنوز در مرحله سازه است؛ پس از شروع بکار و تولید امکان بازرسی سرزده برای موسسه‌‌های مردم‌نهاد میسر باشد؟

درباره‌ی مدیرسایت

همچنین ببینید

برگزاری جشن محله من؛ محله تو در اشکذر

به گزارش روابط عمومی موسسه حامیان حیات پاک شهرستان اشکذر؛ به همت موسسه حامیان حیات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code